поливинил алкохол

поливинил алкохол

Краток опис:

Продуцент: SINOPEC PVA има многу исклучителни својства како што се растворливост во вода, сопственост влакна-формирање, лепливоста, филм-формирање на имот, стабилност на емулзија, дисперзија стабилност, отпорност на масло, киселина и алкали, хемиска реактивност, биоразградливост, како и meltability ( или thermoplasticity) и многу уникатни и посебни својства преку modification.PVA е широко се користи во многу индустрии, како текстил, производство на хартија, градежништвото, хемикалии, печатење, пакување, лекови, deterg ...


детали за производот

Тагови производ

Производител: Sinopec

PVA има многу исклучителни својства како што се растворливост во вода, сопственост влакна-формирање, лепливоста, филм-формирање на имот, стабилност на емулзија, дисперзија стабилност, отпорност на масло, киселина и алкали, хемиска реактивност, биоразградливост, како и meltability (или thermoplasticity) и многу уникатни и посебни својства преку modification.PVA е широко се користи во многу индустрии, како текстил, производство на хартија, градежништвото, хемикалии, печатење, пакување, фармацевтски производи, детергенти и козметика, земјоделството, керамика, железо и челик, електроника, електролиза, галванизација, и итн

примена:                                                                                                                          

PVA, кој е одличен во заштита на колоид и има чувствувате површина активност, често се користи како дисперзија стабилизатор за суспензија полимеризација на винил хлорид мономер (VCM). Настапот на ПВЦ смола може да биде значително оптимизиран од страна на изборот на соодветна оценка PVA со соодветен степен на полимеризација и хидролиза.

Емулзија за стабилизација и Биндер

 4aad8da574c9359afd1fcbc76e5d8fe6

PVA може да се користат како заштитен колоид или за згуснување за емулзија полимеризација на винил ацетат (VAC) или Vac / акрилат. ги има следниве карактеристики: одлична лепливоста, зголемен почетна тактика и сушење стапка, а се користи со полнење, одлична отпорност на oiloutstanding филм сила, долготрајно и стабилни перформанси.

влакна измислица

0f54c658192ed712bca4d1d74990c1f2

Две важни апликации на ПВА треба да се користи како суровина vinylon и големината агент за textile.As суровина на vinylon влакна, има предности да се биде на високо ниво во сила, влага апсорпција, отпорност на триење, отпорност на сончева светлина, отпорност на корозија и бела боја. Исто така, може да се откачи со памук, волна и вискоза влакна или чисто откачи со itself.As големината агент за текстил, тоа нема да кородираат или да се влоши со добра адхезија на памук, коноп, полиестер и вискоза влакна.

Филм

u = 3635523475,2888403080 и FM = 15 & gp = 0

PVA може да се користи за да се произведе растворливи во вода филм и вода отпор филм. PVA е достапна во формираше производи со кои се нагласува својствени карактеристики на ПВА, имено, висока затегнувачка цврстина, отпорност на органски растворувач и воздух tightness.They се и широко се користи во индустријата пакет, а не само за текстил, но исто така и за хемикалии, храна, дневни хемикалии, земјоделски хемикалии, пигменти и др

Пулпа и хартија

5174901

PVA најде широка примена во третманот на хартија површина, како што има одлични лепливоста и dispersibility и нема да влијае на сопственост на други врзива се користи во комбинација. Предностите на PVA со помош на: површинско сила (printability); Сила заедно Z-оската (внатрешна сила на хартија); склопување отпор; абразивни отпор; Подобрена мазност; Подобрена површина glossiness; Подигната отпорност на нафта и растворувач (бариера сопственост).

PVA оценки и спецификации                                                                                               

нови 

име

хидролиза

(Mol%)

испарувања

(%)

вискозитет

(MPa.s)

пепел

(Wt%)

PH вредност

Чистота

(Wt%)

088-03

87,0-89,0

≤5.0

3,0-4,0

≤0.7

5-7

≥93.0

088-04

87,0-89,0

≤5.0

4,0-4,5

≤0.7

5-7

≥93.0

098-04

98,0-98,8

≤5.0

4,0-5,0

≤0.5

5-7

≥93.5

088-05

87,0-89,0

≤5.0

4,5-6,0

≤0.5

5-7

≥93.5

098-05

98,0-99,0

≤5.0

5,0-6,5

≤0.5

5-7

≥93.5

098-10

97,0-99,0

≤5.0

8,0-12,0

≤0.5

5-7

≥93.5

088-13

87,0-89,0

≤5.0

12,0-14,0

≤0.5

5-7

≥93.5

098-15

98,0 -99,0

≤5.0

13,0-17,0

≤0.5

5-7

≥93.5

093-16

92,5-94,5

≤5.0

14,5-18,5

≤0.5

5-7

≥93.5

098-20

98,0-99,0

≤5.0

18,0-22,0

≤0.5

5-7

≥93.5

088-20

87,0-89,0

≤5.0

20,5-24,5

≤0.4

5-7

≥93.5

092-20

91,0-93,0

≤5.0

21,0-27,0

≤0.5

5-7

≥93.5

096-27

96,0-98,0

≤5.0

23,0-29,0

≤0.5

5-7

≥93.5

098-27

98,0-99,0

≤5.0

23,0-29,0

≤0.5

5-7

≥93.5

088-26

87,0-89,0

≤5.0

24,0-28,0

≤0.5

5-7

≥93.5

095-28

94,0-96,0

≤5.0

26,0-30,0

≤0.5

5-7

≥93.5

098-30

98,0-99,0

≤5.0

28,0-32,0

≤0.5

5-7

≥93.5

088-35

87,0-89,0

≤5.0

29,0-34,0

≤0.3

5-7

≥93.5

088-50

87,0-89,0

≤5.0

45,0-55,0

≤0.3

5-7

≥93.5

097-60

96,0-98,0

≤5.0

56,0-66,0

≤0.5

5-7

≥93.5

098-60

98,0-99,0

≤5.0

58,0-68,0

≤0.5

5-7

≥93.5

097-70

96,0-98,0

≤5.0

66,0-76,0

≤0.5

5-7

≥93.5

          098-75        98,0-99,0

≤5.0

70,0-80,0

≤0.5

5-7

≥93.5

 

 


  • Претходно:
  • Следно:

  • Поврзани производи